Print Tip en ven

Nyborg lægger asfalt til sidste etape af Fynske Mediers Etape-Marathon

Pressemeddelelse: Den femte og afsluttende etape af Fynske Mediers Etape-Marathon løber af stablen i Nyborg søndag 21. marts 2010.

Igen i år får løbere landet over mulighed for at fylde efteråret og vinterens løbskalender op med fem smukke fynske etaper på mellem 8 og 10 km. Fynske Mediers Etape-Marathon gentager nemlig sidste års succes, og denne gang har Nyborg sat sig på femte og afsluttende etape. Den samlede distance er 42.195 km.

Første etape blev afviklet i Odense søndag 1. november med deltagerrekord og adskillige løbsrekorder. De næste fire etaper bliver afviklet fra december til marts i henholdsvis Faaborg/Midtfyn, Assens, Kerteminde og Nyborg Kommune.

Nyborg Kommune har indgået aftale med arrangørerne af Fynske Mediers Etape-Marathon, og i samarbejde med NGIF og Nyborg Idræts- og Fritidscenter afvikles femte og afsluttende etape i Nyborg søndag 21. marts 2010.

Læs mere om Fynske Mediers Etape-Marathon her (åbner i nyt vindue)

Det koster 125,- pr. etape, og deltager man i mindst to etaper, får man foruden en god løbetur i smukke fynske omgivelser en lækker løbe T-shirt fra New Balance. Blusen udleveres til den sidste etape i Nyborg 21. marts.

Online-tilmeldingen til de sidste fire etaper er allerede åben (åbner i nyt vindue)

Om denne nyhed

Publiceret

11.11.2009 00:00

Nyheden er Publiceret på: