Opstillede partier og kandidater EP19

Fortegnelse over opstillede kandidatlister (partier) og opstillede kandidater til Europa-Parlamentvalget 26. maj 2019.

A. Socialdemokratiet

Jeppe Kofod

Christel Schaldemose

Niels Fuglsang

Marianne Vind

Morten Klessen

Jakob Thiemann

Mette Poulsen

Lasse Holm Grønning

Anders Baun Sørensen

B. Radikale Venstre 

Morten Helveg Petersen 

Karen Melchior

Philip Tarning-Andersen

Sissel van Run-Kvist

Alexander Bjørn Jensen

David Zepernick

Mathias von Jessen

Eva Borchorst Mejnertz

Amalie Søgaard Nielsen

Camilla Kampmann

Frederik Aagaard Sørensen

Kristian Kirk Mailand

Jannie Valentin Dexter Jakobsen

Poul Elmegaard

Ole Lynggaard Jørgensen

Kim Pagels

Peter Miltersen Sørensen

Maria Mejse Mortensen

Nadeem Farooq

Anton Meier Ebsen

C. Det Konservative Folkeparti

Pernille Weiss 

Ali Aminali

Jens Kindberg

Kuzma Pavlov Jensen

Charlotte Libach

Lasse Bork Schmidt

Louisa Schønnemann Bøttkjær

Anders Guldhammer

Inge Carlé

Dino Selimovic

Jane Christensen

Jakob Sejergaard

Dina Raabjerg

Thomas von Jessen

Henrik Mielke Ravn

Torsten Nielsen

F. Socialistisk Folkeparti

Margrete Auken 

Karsten Hønge

Peter Westermann

Kira Marie Peter-Hansen

Kirstine BilleTroels Stru Schmidt

Rikke Lauritsen

Thue Grum-Schwensen

Jens Rane Holck

Annemette Johnsen

Lucas Zukunft

Inger Staahl Jensen

Allan Norré Pedersen

Gül Özcan

Bo Vesterlund

Rune Frøding

Anita Lundgren Fischer

I. Liberal Alliance 

Mette Bock 

Anders Burlund

Bo Ritterbusch

Mick Keller

Henrik Boye

Kenny Olsen

Lene Foged

Rigge Nørmark

Karen W. Nielsen

Charlotte Bie

N. Folkebevægelsen mod EU

Rina Ronja Kari 

Lave K. Broch

Ole Nors Nielsen

Karina Rohr Sørensen

Susanna Dyre-Greensite

Christian Juhl

Jesper Bræmer

Erik Bach

Thorkil Sohn

Åge Staun

Jørgen Grøn

Mette Langdal

Niels Jørgen Bæk Paulsen

Carsten Rasmussen

Pernille Grumme

Hedvig Vestergaard

Jean Thierry

Hasan Daher

O. Dansk Folkeparti

Peter Kofod 

Anders Vistisen

Pia Adelsteen

René Danielsson

Gitte Bundgaard Andersen

Finn Rudaizky

Tina-Mia Eriksen

Tobias Weische

Lone Langballe

Charlotte H. Larsen

V. Venstre 

Morten Løkkegaard

Linea Søgaard-Lidell

Asger Christensen

Søren Gade

Bergur Larsson Løkke Rasmussen

Charlotte Munch

Casper Pedersen

Henrik Noes Piester

Erik Poulsen

Kim Valentin

Theresa Blegvad

Jens Møller Jensen

Ø. Enhedslisten

Nikolaj Villumsen 

Eva Flyvholm

Eva Milsted Enoksen

Jakob Nerup

Sabrina Louise Christiansen

Torsten Ringgaard

Freja Lynæs Larsen

Rasmus Vestergaard Madsen

Inger V. Johansen

Frederik W. Kronborg

Maja Albrechtsen

Tobias Clausen

Jeppe Studtmund Andersen

Henning Hyllested

Å. Alternativet 

Rasmus Nordqvist 

Karin Rohr Genz

Jan Kristoffersen

Susan Kjeldgaard

Sadi Tekelioglu

Esben Ingerslev

Pavia Jacobsen

Børge Sejersen Sommer

Jørn Grønkjær

Der er indgået valgforbund mellem kandidatlisterne for følgende partier: 

I. Socialdemokratiet og SF – Socialistisk Folkeparti II. Radikale Venstre og Alternativet III. Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Venstre, Danmarks Liberale Parti IV. Folkebevægelsen mod EU og Enhedslisten – De Rød-Grønne

Sidst opdateret 09. maj 2019