Søg
Kongelig somerballet under åben himmel
Foto © Camilla Winther

Kongelig sommerballet kommer til Nyborg - aflyst pga. regn

Pinsesøndag bliver fuldstændig magisk i Nyborg, når vi igen får besøg af dansere fra Den Kongelige Ballet til en gratis forestilling under åben sommerhimmel.

OBS: Den Kongelige Sommerballet i Nyborg i dag er aflyst.

Desværre er dagens optræden med Den Kongelige sommerballet på Torvet i Nyborg er aflyst pga. regnvejret. 
Scenen er blevet for glat, og sikkerheden for danserne kommer altid i første række. Det er selvfølgelig ærgerligt for både for de 17 dygtige elever fra Nyborg Kulturskole, som skulle åbne forestillingen, og for alle jer, der havde glædet jer til en smuk sommeraften med ballet under åben himmel.

Vi kan dog allerede nu fortælle, at Den Kongelige Sommerballet vender tilbage til Nyborg i 2026. Vi melder datoen ud, så snart den ligger fast.

Tak for jeres forståelse og opbakning.

------------------

Siden 2006 har Kongelig sommerballet begejstret publikum på slotte, i parker, ved havne og museer. I år er det blandt andet Nyborgs smukke torv, der danner rammen om denne magiske oplevelse.

Ballet er for alle, og traditionen tro kan dette opleves under åben himmel, når Kongelig sommerballet præsenterer et program fyldt med dansetekniske højdepunkter. Publikum kan opleve nogle af de mest ikoniske højdepunkter fra ballet og smagsprøver fra den kommende sæson på Det Kongelige Teater.

Teatrets nye balletchef Amy Watson siger:

- Jeg glæder mig til at bringe Danmarks unikke historiefortællende ballet ud i hele landet. Scenekunst har en enestående evne til at forbinde os gennem fortællinger, der rører og samler –noget, vi har brug for i disse usikre tider. Vi ønsker at skabe et fællesskab gennem kunsten og give alle mulighed for at opleve vores verdensberømte ballet.

Du kan opleve den Kongelige sommerballet søndag 8. juni 2025 kl. 16 på Torvet i Nyborg. Det er gratis at kigge med - så glæd dig til en uforglemmelig eftermiddag fyldt med dans og sommerstemning.