Kandidatliste - Byrådsvalg

Se den samlede liste over opstillede kandidater til Byrådsvalget 19. november 2013.

A - Socialdemokratiet

Erik Christensen, Ullerslev
Claus Jørgen Madsen, Aunslev
Vibeke Ejlertsen, Nyborg
Per Chrone Jespersen, Frørup
Albert Pedersen, Nyborg
Annette Piil, Nyborg
Anne Michelsen, Nyborg
Frits Christensen, Vindinge
Rameesh Thirugnanasambanther, Nyborg
Jan Reimer Christiansen, Herrested
John Schmidt, Nyborg
Sonja Marie Jensen, Frørup
Maria Lykke Nielsen, Herrested
Martin Stenmann, Nyborg
Per Mørck Christiansen, Langtved
Tommy Benny Larsen, Ellinge
Kurt Bæk, Nyborg
Max Rasmussen, Nyborg
Ninna Buch, Ullerslev
Barbara Schultz, Nyborg
Camilla Noble, Nyborg
Ey Ammentorp, Nyborg

B - Radikale Venstre

Jesper Trampedach
Niels Monberg
Stefan Banke
Helle Stærmose
Dorit Myltoft
Kenneth Vennerstrøm
Per Steen Larsen

C - Det Konservative Folkeparti

Hans Henrik Kongsmark, Nyborg
Torben Nielsen, Ellinge
Jesper Bay, Nyborg
Kjeld Ahrendsen, Ullerslev
Jeanette Wied, Nyborg
Henrik Boeriths, Frørup

F - SF - Socialistisk Folkeparti

Thomas Laursen
Iben Bohr
Elsa Knudsen
Hans Biering
Samuel Jonathan Watsham
Knud Theil Nielsen
Ole Tyrsted Jørgensen
Dorte Lundorff
Steffen Aarestrup Nielsen
Henning Nielsen

H - Social Balance

Mette Valentin, Ullerslev
Allan Vingaard Hansen, Ullerslev

I - Liberal Alliance

Thomas Pulawski, Ullerlsev
Tine Klinge-Christensen, Nyborg
Knud Erik Petersen, Nyborg
Lars Petersen, Nyborg

O - Dansk Folkeparti

1. Carsten Kudsk
2. Jørn Gustavsen
3. Helle Frøslev
4. Frank Sørensen
5. Jens Hald
6. Ib Kristensen
7. Lone Abildskov Riis

P - Borgerlisten Demokratisk Nyborg

1. Mikkel Christoffersen
2. Carsten Depping
3. Jessika Harboe
4. Claus Johanson
5. Maja Hauberg
6. Joan Henriksen

V - Venstre, Danmarks Liberale Parti

Kenneth Muhs
Kaj Refslund
Mette Præst Knudsen
Søren Svendsen
Peter Wagner Mollerup
Anja Kongsdal
Kenneth Taanquist
Erik Rosengaard
Flemming Kjærulf
Martin Huus
Jacob Nilsson
Lene V. Madsen
Thomas Angelo-Dose
Keld Cramer Hjort
David Holst Nielsen
Peter Hviid Jensen
Kim Fabricius
Søren Andersen
Søren Koefoed-Hansen
Simon Lindkær
Carsten Hansen
Erik Feldthaus
Jørgen Ø. Mortensen

Ø - Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Benny Pieszak, Bovense
2. Per Jensen, Nyborg
3. Karen Hummelhoff-Jeppesen, Nyborg
4. Anni Jakobsen, Vindinge
5. Sanja Kirk Hansen, Ullerslev

Der er indgået nedenstående valgforbund

Valgforbund 1

Socialdemokratiet, Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, SF - Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten - De Rød-Grønne

Valgforbund 2

Liberal Alliance, Dansk Folkeparti, Borgerlisten Demokratisk Nyborg og Venstre, Danmarks Liberale Parti

Sidst opdateret 30. august 2014